Σκοτάδι

Zjarrfikesi Arben Cara: Si i gjeta 7 familjaret e mi nen rrenoja ne Thumane | ABC News Albania

ABC News Albania
Εγγραφή
προβολές 466 117
96% 4 479 182

Arben Cara ishte mbi rrënojat e Vilës Palma në krye të operacionit për shpëtimin e Klajdi Qatos kur kolegët e lajmëruan se duhet të nisej drejt Thumanës. Kur mbërriti atje mësoi se mbi rrënoja ishin edhe familjarët e tij.
Arben Cara rrëfen për "ABC News” se ishte e vështirë dhimbja për 7 familjarët e tij që gjeti të vdekur nën rrënoja por në misionin e zjarrfikësit, të gjithë i sheh njësoj, me të njëjtën dhimbje e me të njëjtin përkushtim për t’i shpëtuar.
Dora e ftohtë akull si e një nënë, e hedhur mbi trupin e pajetë të vajzës 7-vjeçare, është skena që kurrë nuk do t’i hiqet nga mëndja Arben Carës.
“Kemi përjetuar një shok të rëndë, pasi fëmija 7 vjec u gjend në krahët enjeriut të vet, dukej sikur e mbronte. Në ato momente kishim një përjetim të thellë”, thotë ai.
Ka 15 vite që punon zjarrëfikës, në luftë me flakë, përmbytje, termete e situate të tjera të ngjashme…. papushim në betejë për të shpëtuar jetë njerzish, por ky fundnëntori e ka goditur si kurrë më parë.
Mëngjesin e 26 nëntorit, pas goditjes së parë të termetit, Arbeni ishte duke drejtuar operacionin e shpëtimit te vila palma, atje ku u shpëtua Klajdi 25 vjeçar por u nxor nga rrënojat i vdekur, gjyshi i tij.
Ishte atje në krye të atij operacioni kur kolegët e tij e lajmëruan dhe drejtuesit e urdhëruan që të niset drejt thumanës, sepse atje ishin nën rrënoja familjarët e tij.
“Fillimisht jam nisur për në Durrës, pasi morëm kontakt me Drejtorin e Zjarrëfikëseve në Durrës ku na ka nisur urgjent te hotel palma. Kemi operuar fillimisht te hotel palma duke nxjerrë trupat e një familjejë dhe më pas jam informuar që në Thumanë kishte ndodhur tjetër tragjedi si pasojë e tërmetit. Më kanë dhënë leje dhe urdhëruar të nisem drejt Thumanës për të shkuar në një ekip shpëtimi për të ndihmuar në Thumanë”.
Kur gjendet në situate të tilla, e ku i duhet që poshtë rrënojave të kërkojë me shpresë për njerëz me jete, për Arben Carën janë të gjithë njësoj si familja e tij. Megjithatë, duhet të ketë qën shumë e vështirë sepse nën ato rrënoja të pallatit të shembur në Thumanë, Arben Cara gjeti të pajetë shtatë familjarë të tij.
“Për mua është një humbje shumë e madhe dhe dhimbja është e pakufishme por nuk ka qenë qëllim për të nxjerrë trupat e familjes Cara. Kryesorja ishte të nxirrnim perdsonat gjallë që ne komunikonim”.
Lindita ishte një prej familjarëve të tij, që u shpëtua nga rrënojat
Megjith dhimbjen për familjarët e tij e gjtihë viktimat që u gjentën nëpër rrënoja, Arben Cara është i vendosur të vazhdojë me përkushtim për ta përballuar situatënm duke shpresuar sërish që poshtë rrënojave të gjenden shënja jete./abcnews.al
www.abcnews.al

Δημοσιεύτηκε στις

 

28 Νοέ 2019

Κοινοποίηση:

Κοινοποίηση:

Κατεβάστε:

Φόρτωση.....

Προσθήκη σε...:

τη λίστα αναπαραγωγής μου
Παρακολούθηση αργότερα
Σχόλια 80
ebukura edheut
ebukura edheut Πριν 5 μήνες
Vetem lot😥😥😥😥😥
Andi Dahri
Andi Dahri Πριν 6 μήνες
Zoti te shperblefte 😓
Sonab22
Sonab22 Πριν 7 μήνες
Pas ksaj shqiperia sdo behet kurre....Duhet braktisur ai vend,ska te ardhme,shqiperia eshte bosh....me vjen keq sepse e dua...por ska shtet,ska nejrz...vetem vuajte,dhimbje,varferi
Dorentina D
Dorentina D Πριν 7 μήνες
Ngushllime!😭😭
Linda Bergman
Linda Bergman Πριν 7 μήνες
🙏🙏🙏🙏🙏🙏
Moza Hila
Moza Hila Πριν 7 μήνες
Zoti te dhente force
ismail gurra
ismail gurra Πριν 7 μήνες
Ngushllime o vlla Allahu te shtofte durimin
Bora Spahiu
Bora Spahiu Πριν 7 μήνες
😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔💔
Liman Kutelaj
Liman Kutelaj Πριν 7 μήνες
Ngushellime te gjitha familjeve qe humben te afermit e tyre nga kjo katastrofe 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Afrim Veseli
Afrim Veseli Πριν 7 μήνες
Ngusllime Arben,zoti i past çu ne xhenet,dhe ti je nji hero.
Mondi Hadroj
Mondi Hadroj Πριν 7 μήνες
Zoti të ruajt o njeri fisnik Ngushëllime vëllezërve tanë që humbën me të dashurit e zemrës Zot mbroj shqiptarët kudo që janë
JAM KRENAR QE JAM SHQIPTAR
JAM KRENAR QE JAM SHQIPTAR Πριν 7 μήνες
Hahahahahahahha fuck albania
Jasin Veselovski
Jasin Veselovski Πριν 7 μήνες
ZOTI te shperbleft per durimin qe vella te lumt njeriu qe beson zotin e din qe cdo gje ne ket bot ka nje fund Allahu te Ruajt nga e keqja
Igballe Pacolli
Igballe Pacolli Πριν 7 μήνες
Ngushllime familjes 😢😢😢😢😢
missymarsi red
missymarsi red Πριν 7 μήνες
S'po na pushon loti nga syte. 😢Mbaje doren o Zot.Qofte me kaq.🙏
R. Avdyli
R. Avdyli Πριν 7 μήνες
Ngushllime or vlla keshtu duhet te jem te fort ta mbajm veten si ky burr te ndihmojm sa te mundem njer tjetrin se dhe dhimbja jote asht edhe jona.Rrespekt per punen tende.plotsisht me vend flisni.
User User
User User Πριν 7 μήνες
😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Iccreww Yt
Iccreww Yt Πριν 7 μήνες
O zot ndimoju shqiptarve😭😭😭
Vera Shehu
Vera Shehu Πριν 7 μήνες
Ngushëllime ...nuk kam fjalëë
Dhurata Arriku
Dhurata Arriku Πριν 7 μήνες
OZot lejtesojua dhimbjen 🙏Amino
Samsung J4core
Samsung J4core Πριν 7 μήνες
Ngushellime
Kujtime A
Kujtime A Πριν 7 μήνες
😥😥😥
Mixhen Krasniqi
Mixhen Krasniqi Πριν 7 μήνες
Ngushllime 🤲👏🇽🇰🇦🇱
Xhevahire Neziri
Xhevahire Neziri Πριν 7 μήνες
ngushllime familjev
Muri a' Secco Liguria Genova e provincia
Bravo te Qoft qe Ke qendruar i forte Si dhe familjarve te tu dhe gjith atyre qe ndërruan jeten qofshin të Xhenetit Jarabin.
Ervini Swim
Ervini Swim Πριν 7 μήνες
0:34 o Zot, Fëmija 7 VJEÇAR !!! O Zot mbroji SHQIPTARËT
Iwanna Subashi
Iwanna Subashi Πριν 7 μήνες
O Zot i madh..Cfar dhimbje....pse? ??E tmershme...sidomos per femijet e vegjel....U prefshin ne paqe...te gjithe..
Erti Selimi
Erti Selimi Πριν 7 μήνες
O zot i madh po te pergjerohemi
Sabi Baliaj
Sabi Baliaj Πριν 7 μήνες
Fjalet jane shume te vogla para kesaj dhimbje te madhe. Ata dhe te gjithe u preheshin ne paqe...Dhe ne me lot per faqe...paç forcen qe te perballoni te pa perballueshmen...
Lafo Fenomeni
Lafo Fenomeni Πριν 7 μήνες
Zoti ju dhente kurajo e ju largofte dhimbjen.
Mendehie Sinani
Mendehie Sinani Πριν 7 μήνες
Ngushllime familjarve ishalla nuk perseritet kurr kjo tragjedi te plagosrit sherim sa me te shpejt o zot amin 🤲
kujta kujta
kujta kujta Πριν 7 μήνες
Allahu ua shtoft sabrin e durimin
Klaudeta Hakani
Klaudeta Hakani Πριν 7 μήνες
Obobo e PA faleshme o zot te shohesh femin e Vogel PA jete cbere kshu
Nertila Doko
Nertila Doko Πριν 7 μήνες
😓😓😓😓😓
Allah loves you
Allah loves you Πριν 7 μήνες
Amin o vlla zjarrëfikës... Allahu u ndihmoftë krejtëve që pendohen sinqerisht... po njerzit harrojnë shpejt e në qoftë se kërkojnë falje dhe pendohen sinqerisht nuk i dënon Allahu.... sai i mëshirshëm është e sa pak e felenderon Atë njeriu.
Jurgen Shehi
Jurgen Shehi Πριν 7 μήνες
OZot ca dhimje e madhe
Maku Cardhaku
Maku Cardhaku Πριν 7 μήνες
😭🙏😭😭🙏
petro marko
petro marko Πριν 7 μήνες
zoti ESHTE nje AI JEP DHE TE ai do kthehemi:::allahu jau lehtsoft PIKLLIMIN;E familjaret QE I KTHEHEN TANI TEK AI I MEDHI zot ISHALLAH TE JEN PER xhenet
Sofio Kazievi
Sofio Kazievi Πριν 7 μήνες
🙏😢😢😢
Te dobesohemi Sebashku
Te dobesohemi Sebashku Πριν 7 μήνες
😢😢😢
andi gjata
andi gjata Πριν 7 μήνες
Allahu te dhente forcë Allahu ta lehtësofte 😢😭😭😭😭❤️
Ajshe Ajshe
Ajshe Ajshe Πριν 7 μήνες
MTRGOSKSHJE
Agron Rexhepi
Agron Rexhepi Πριν 7 μήνες
ngushllimet e mija per te xhith familjaret qe i hupen te dashurit e tyre . sepse kjo traxhedi nuk harrohet leht por prap se prap shqiptaret per shqiptaret duhet te jemi badhk ngushllime
Ornela Kurti
Ornela Kurti Πριν 7 μήνες
😥😥😥😥
UKË UKAJ
UKË UKAJ Πριν 7 μήνες
Ngushllime te thella
Lavdrim Tufa
Lavdrim Tufa Πριν 7 μήνες
Si nënë që jam nuk mundem ti shoh e ti duroj me dhemb shpirti dhe lot hidhërimi ooooo Allah të lutem ki mëshirë e na fal në shqiptarëve për hir të fëmijëve Jan krijesa të pafajshme
news for24
news for24 Πριν 7 μήνες
Ngushllime zoti te ndimoft lutemi per gjth juve 🤲
Mirjeta Vukaj
Mirjeta Vukaj Πριν 7 μήνες
😢😢😢😢
edi ozuni
edi ozuni Πριν 7 μήνες
Ngushellime familjes u prefshin ne paqe
Anastas Kadena
Anastas Kadena Πριν 7 μήνες
Ahhhh o vella..je njeri me zemer te madhe...u mprefshin ne paqe gjith ata qe humben jeten..
Xjcjjc Xjducs
Xjcjjc Xjducs Πριν 7 μήνες
Bravo si ky duot tjet robi i ZOTiT i lidhun shum te ai seZOTI sprovon me tqija po edhe ahperblen me tmira zoti i shperbleft gjithmon me tmira
Matte Matte
Matte Matte Πριν 7 μήνες
A ju qifsha ropt the gjith ktyre gazetarve qe japin pamje te tilla. A e dini o kafsh ceshte respekti i jetes. Pse duhet ta jepni ate pamje? Ju jeni kafsh sjeni njerez, jeni grabitqar ptu pisa.
VIP AUTO SALON
VIP AUTO SALON Πριν 7 μήνες
Ngushllime o vlla ishalla Jan ne paradise a ishalla jan ne paqe
Nertila Alushaj
Nertila Alushaj Πριν 7 μήνες
Ohi zote jepi forz😯😯
Mery Mery
Mery Mery Πριν 7 μήνες
Zoti te dhasht force, dhimbje teper e rende😭😭😭😭😭😭Zoti ne gjehnet🤲🤲🤲🤲🤲🙏🙏🙏
luvemi 5849
luvemi 5849 Πριν 7 μήνες
OZot ...ngushellime...Zot ..naler me kaq...o Zot ..ndihmoi te gjith te plagosurit...dhe ndihmoi shqiptaret ..Amin...😭😭🙏🙏🙏
ska q'te duhet erta
ska q'te duhet erta Πριν 7 μήνες
Ngushllime per Zotrin🙏🙏🙏🙏🙏🙏
Mona Kelmendaj
Mona Kelmendaj Πριν 7 μήνες
Ngushllime te gjith shqipesis
Xhiko Osmeni
Xhiko Osmeni Πριν 7 μήνες
Ngushellime te sinqerta u prefshin ne paqe !Dhimbje qe te le pafjal !
Nela Pali
Nela Pali Πριν 7 μήνες
Ngushllime per familjen cara 😭😭😭😭😭😨
Morina Besjana
Morina Besjana Πριν 7 μήνες
😭😭😭😭😭😭😭 zemra pom qan Allah letsoju dhimbjet tè gjithve
Arjan Lusha
Arjan Lusha Πριν 7 μήνες
😥😥😥
Xhiljola Shala
Xhiljola Shala Πριν 7 μήνες
🇦🇱🇦🇱🇦🇱🙏🙏🙏
Phillip Lee
Phillip Lee Πριν 7 μήνες
O zot sa shum dhimbie 😢😢😢
Arta Berisha
Arta Berisha Πριν 7 μήνες
Oh zot ki meshir😭 e kemi lan rugen tane..
Blue Moon
Blue Moon Πριν 7 μήνες
😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔
aert ti
aert ti Πριν 7 μήνες
Te fort jane kto ciuna heroi te shqiperis
paulo Kurti
paulo Kurti Πριν 7 μήνες
Ca ju con zemra me be dislike mo njerz t pashpirt🖕🖕
Dorela Zotaj
Dorela Zotaj Πριν 7 μήνες
Zoti ju dhaft forc e kivet se ska dhimbje me te madhe 😭😭shpirti tyre pushkfshin ne gjenet 😔
erion xheli
erion xheli Πριν 7 μήνες
Zemer fort ,zoti ta shtoft durimin 🙏🏻
Gjergj Nika
Gjergj Nika Πριν 7 μήνες
Ngushellime
Gastare Beqo
Gastare Beqo Πριν 7 μήνες
U prefshi ne paqe .zoti ti coj ne parajse .
Gastare Beqo
Gastare Beqo Πριν 7 μήνες
Ah sa gjynah zoti e dha kete fatekeqesi porte ndal tani do beje mire .shqiptaret nuk durojne me nje dhimbje e pa pershkrueshme te ikin gjithe familja .u shua .ca te thuash nuk ka ngushellim .por jeta vazhdon .me te mirat dhe te keqiat e saj ngushellime familhes cara .
mustafa 0823
mustafa 0823 Πριν 7 μήνες
Keta jan njerzit qe gjithmon luftojn per te shpetuar jeten dhe luftojn me shpirt me flaket me permbytjet dhe termetet etj etj... Respekt per te gjithe keta puntor qe ndodhen ane e mbane botes
krasniqi s
krasniqi s Πριν 7 μήνες
Arben mer ngushllimet tona te perzemerta behu burr i fort dhe qendro ashtu qe ke qendrua ne jet shpetime qe ke ber ne populli shqiptar jem me ty dhe njihere ngushllime vllau i yn ngushllime te perzemerta
Wail Piku
Wail Piku Πριν 7 μήνες
Ju lutem na keni coptuar shpirtin me kto video ! Po ne nuk jemi nga Afganistani e Siria. Nuk kemi zemer te shohim kto pamje. O zot mbetem me pasoja te renda !
Alba Stoja
Alba Stoja Πριν 7 μήνες
O zot cfare tragjedie
Kela Biba
Kela Biba Πριν 7 μήνες
😭😭😭😭
For Ever
For Ever Πριν 7 μήνες
O ZOOOOOOT KEQ MOS TE ARDHT ISHALLA, SA RENDE U VRAVA KUR PASHE ATE FEMI TE VDEKUR 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭O ZOOOOT MOS,TE LUTEM MOS ,TE LUTEM MOS FEMIJET E PAFAJSHEM😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Esmeralda Kovaci
Esmeralda Kovaci Πριν 7 μήνες
Ngushellime familjes Cara
Ervisa Kola
Ervisa Kola Πριν 7 μήνες
O zotttt mbaj doren sa gjynah eshte shume e dhimshme 😥😥
Fred Pjetri
Fred Pjetri Πριν 7 μήνες
Oooooooooo zot car dhimje trujt zoti ngushllime ju forcofte zoti
Jemin Endri
Jemin Endri Πριν 7 μήνες
sa i guximdhem BRAVO 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Ala Xhei
Ala Xhei Πριν 7 μήνες
Dhimbja eshte e pafund , zoti ju dhent force , Nuk ka fjale 😪😪😪😪😪😪
Επόμενο
BLACKPINK - 'How You Like That' M/V
3:04
προβολές 235 387 440
6IX9INE- YAYA (Official Music Video)
2:50
προβολές 44 026 171